Vaasassa oli monia pienenpiä perhokalastusporukoita, jotka kävivät läheisillä ja mikseipä kauempinakin olevilla joilla onneaan ja taitojaan koettelemassa ja perhoja uittelemassa. Näillä matkoilla törmättiin myös muihin vaasalaisporukoihin ja mielissä alkoi kehkeytyä ajatus omasta seurasta. Tällaista lähdettiinkin puuhaamaan v. 1992 jolloin ilmeni, että Vaasassa oli jo aikaisemmin v. 1979 perustettu seura nimeltään Merenkurkun perhokalastajat. Sen toiminta oli hiipunut, joten liiallisten paperitöiden välttämiseksi koottiin vanhan seuran entiset aktivistit myös kasaan ja toiminta elvytettiin.

Seuran tavoitteena on toimia aktiivisesti, mutta kuitenkin riittävän matalalla profiililla. Seuratoiminnasta ei saisi tulla kenellekään liiallista rasitetta. Vuosittain on muutama yhteinen matka joko Suomeen tai sitten laivalla ylitse naapurimaahan Ruotsiin. Monille nuorille nämä matkan ovatkin olleet lähes ainut tapa päästä harrastamaan perhokalastusta. Myös erilaiset kurssit ja sidontaillat ovat olleet ohjelmassa.